Girls Varsity Track · Lady Bulldogs win opener at home against Greensburg


  Place Points
Batesville High School 1st 72
Greensburg High School 2nd 60

Both the men’s and the women’s Batesville Bulldog track teams as they opened their season with victories at home against the Greensburg Pirates.

The Bulldogs started out the night with victories in the first relay (4 x 800) and also ended the night with a double victory in the 4 x 400m relay. The ladies beat the Pirates by just 12 points 72-60, while the guys won convincingly 98-34.

There were 15 individual first place winners for the Bulldogs and they won all the relay events. Individuals that brought home a blue ribbon were:
Morgan Meyer-high jump(4’9″) and long jump(13’10”)
Stephanie Nobbe-Pole Vault(8’0″), 100m dash(13.19), 200m dash(27.28)
Haylee Harmeyer-400m dash(1:06.34)
Cheyenne Laker-300m hurdles (1:03.76)
Kent Meyers-high jump (5’7″)
Jake Cruse-100m dash (11.75)
Josh Myers-1600m run(4:43.66) and 3200m run (10:54.31)
Zach Harmeyer-400m dash (55.59)
Garrett Wagner-300m hurdles (42.84)
Quinten Gowdy-800m run (2:15.28)
Gavin Koester-200m dash(24.59)
4 x 100m relays of: Gabby Gibbs, Taylor Rowlett, Morgan Meyer, Stephanie Nobbe (53.72) and Garrett Wagner, Dawson Lipperd, Gavin Koester, Jake Cruse
4 x 400m relays of: Britany Venis, Taylor Rowlett, Emma Gausman, Haylee Harmeyer(4:38.72) and JJ Kuisel, Quinten Gowdy, Zach Harmeyer, Garrett Wagner(3:42.81)
4 x 800m relays of: Liz Loichinger, Emma Gausman, Britany Venis, Haylee Harmeyer(10:32.56) and Quinten Gowdy, Joseph Choi, JJ Kuisel, Adam Moster(8:54.1)

Many second place finishers were won by Batesville and they include:
High Jump-Gabby Gibbs, Gabe Gunter
Long Jump-Taylor Rowlett, Adam Bedel
Discus-Dylan Flannery
Shot Put-Dylan Flanner
Pole Vault-Christopher Laymon
110 hurdles-Ian Yorn
100m dash-Gavin Koester
1600m run-Emma Gausman
400m dash-JJ Kuisel
300m hurdles-Katie Bohman and Joseph Choi
800m run-Christopher Laymon
200m dash-Gabby Gibbs and JJ Kuisel
3200m run-Liz Loichinger

And to finishing out the scoring for the night, third place ribbons went to:
Shot Put-Gabby Gibbs and Adam Bedel
Discus-Adam Bedel
High Jump-Katie Bedel
Pole Vault-George Ritter
110/100m hurdles-Katie Bohman and Ethan Brewer
1600m run-Adam Moster
400m dash-George Ritter
300m hurdles-Ian Yorn
800m run-Emma Gausman and James Gossmeyer
200m dash-Dawson Lipperd
3200m run-Adam Moster