Girls Middle School Track, Girls Varsity Track · Batesville High School Girls Varsity Track finishes 2nd place


Tuesday, April 11, 2017

5:00 PM

Place

2

Points

64

Meet Recap

The Batesville boys and girls track team opened up their season last night hosting Franklin County.

The girls, however, came up just short as FC got them by just five points, 68.5-63.5.

The team did bring home several blue ribbons throughout the night and they went to:
Garrett Wagner-110H (14.79), 300m H (39.47)-both VERY close to the school record
Caleb Moster-1600m run (4:46.56), 800m run (2:10.44), 3200m run (10:30.47)
Robert Strobel-pole vualt (13’6″)
Morgan Meyer-high jump (4’8″)
Sarah Poltrack-1600m run (5:45.47), 800m run (2:39.5)
Haylee Harmeyer-400m dash (1:01.88)
Emma Gausman-3200m run (12:35.2)
4 x 100m relay of Garrett Wagner, CJ Thomas, Robert Strobel, Gavin Koester (45.50)
4 x 400m relays of Ian Yorn, Quinten Gowdy, Gavin Koester, Garrett Wagner (3:42.03) and Liz Loichinger, Alison Muckerheide, Sarah Poltrack and Haylee Harmeyer (4:30.28)
4 x 800m relays of Quinten Gowdy, Adam Moster, Ian Yorn, Caleb Moster (8:48.06) and Mary Poltrack, Liz Loichinger, Emma Gausman and Sarah Poltrack (10:27.49)

2nd place ribbons went to:
Ben Krieg-discus
Peyton Meyer-high jump
Jon Kurtz-shot put
Chris Laymon-long jump
Nathan Bedel-pole vault
Trevor Gartenman-110 hurdles
Adam Moster-1600 run and 3200m run
Henry Lipinski-300m hurdles
Quinten Gowdy-800m run
Gavin Koester-200m dash
Katherine Roell-shot put
Stephanie Nobbe-pole vault, 100m dash, 200m dash
Liz Loichinger-1600m run and 800m run
Audrey Maupin-300m hurdles
Mary Poltrack-3200m run

3rd place ribbons were:
Jon Kurtz-discus
Josh Nobbe-long jump
Nathan Bedel-110 hurdles
Gavin Koester-100m dash
Quinten Gowdy-1600m run
Ian Yorn-400m dash
Peyton Meyer-200m dash
Alison Muckerheide-long jump and 200m dash
Melanie Werner-pole vault
Katherine Roell-discus
Morgan Meyer-100m dash

Opponents

School Place Points
Franklin County High School
1
69
Batesville High School
2
64