Girls Middle School Track, Girls Varsity Track · Batesville High School Girls Varsity Track finishes 1st place


Thursday, April 13, 2017

5:00 PM

Place

1

Points

110

Meet Recap

The Bulldogs hosted the Lawrenceburg Tigers and finished with a split night.

The Lady Bulldogs came out victorious winning every event of the night and finishing with a score of 110-14. On the boys side, it was neck and neck all night with Batesville claiming seven first place finishes to Lawrenceburg’s eight. The Tigers won by a score of 63-60.

Blue ribbons for the night went to:
Garrett Wagner-110m hurdles (14.65), 300m hurdles (40.84)
Caleb Moster-1600m run(4:57.22)
Adam Moster-3200m run (11:00.63)
Quinten Gowdy-800m run (2:14.5)
Katherine Roell-shot put(28’5″) and discus(69’10”)
Alison Muckerheide-long jump (15’11.75″)
Stephanie Nobbe-pole vault, 100m dash(12.84), 200m dash(27.38)
Gabby Gibbs-high jump (4’9″)
Kierra Brock-100m hurdles (20.5)
Mary Poltrack-800m run(2:43.22) and 1600m run (5:53.66)
Haylee Harmeyer-400m dash(1:03.59)
Audrey Maupin-300m hurdles (57.88)
Liz Loichinger-3200m run (12:26.93)
4 x 800m relay teams of Quinten Gowdy, Michael Ripperger, Luke Esser and Caleb Moster(9:05) and Haylee Harmeyer, Liz Loichinger, Audrey Maupin and Emma Gausman(10:38)
4 x 100m relay teams of Zach Harmeyer, Henry Lipinski, CJ Thomas and Gavin Koester(46.66) and Madeleine Robben, Sophie Meadows, Gabby Gibbs and Stephanie Nobbe (53.53)
4 x 400m relay of Madeleine Robben, Alison Muckerheide, Emma Gausman and Haylee Harmeyer (4:27.62)

Second place winners were:
Jon Kurtz-shot put
Chris Laymon-long jump
Adam Moster-1600m run
Ian Yorn-400m dash
Henry Lipinski-300m hurdles
Luke Esser-3200m run
Haylee Harmeyer-long jump
Melanie Werner-pole vault
Katie Bohman-100m hurdles
Emma Gausman-1600m run
Britany Venis-400m dash
Kierra Brock-300m hurdles
Alison Muckerheide-200m dash
Sarah Poltrack-3200m run

And finishing out the scoring in 3rd place were:
Ben Kreig-discus
Henry Lipinski-long jump
Trevor Gartenman-110m hurdles
Gavin Koester-100m dash and 200m dash
Ben Miller-400m dash
Michael Ripperger-800m run
Katie Bohman-shot put
Britany Venis-long jump and 200m dash
Abby Blomer-discus
Alison Muckerheide-100m dash
Melanie Werner-800m run

There were many personal best for the night and they were by event:
Pole Vault-Stephanie Nobbe
Long Jump-Manav Patel
High Jump-gabby Gibbs
Shot Put-Joe Bruns, Ben Kurtz, Dylan Flannery, Nick Tekulve, Rebecca Deputy
Discus-Joe Bruns, Dylan Flannery, Ben Krieg
100m dash-Jon Kurtz, Abby Blomer
200m dash-Charlie Laymon, Abby Blomer
110/100m hurdles-Garrett Wagner, Katie Bohman
400m dash-Ben Miller, Matt Thomas, Britany Venis
1600m run-Adam Moster
4 x 800m relay splits-Luke Esser, Ben Krieg, Matt Thomas, Liz Loichinger
4 x 400m relay splits-Quinten Gowdy, Caleb Moster, Joesph Choi, Zach Harmeyer, Charlie Laymon, Henry Lipinski, Matt Thomas, Ben Miller, Drew McLeod, Haylee Harmeyer, Gabby Gibbs

Opponents

School Place Points
Batesville High School
1
110
Lawrenceburg High School
2
14